Дроти, контакти + халтура = пожежа

16.04.2013

леонид_евменьев.jpgЛеонід Євмєньєв

Фахівець з пожежозахисту

e-mail: Leolem@ukr.net


Сьогодні вже важко уявити життя людини без електрики. Проте, від такого досягнення науково-технічного прогресу може бути не лише користь, а й небезпека. І ось чому.

Всі блага, які ми отримуємо від користування електрикою, можуть бути зведені нанівець деякими негативними факторами:

  • некоректне проектування електромереж або взагалі з його відсутністю;
  • порушення вимог проекту при закупівлі комплектуючих, кабельної продукції і, як наслідок, виконання електромонтажних робіт із застосуванням неякісного обладнання;
  • приймання державними комісіями в експлуатацію електромереж, які виконано з порушенням встановлених норм;
  • виконання електромонтажних робіт особами, які не мають необхідної теоретичної і фахової підготовки;
  • невиконання поточних регламентних робіт на електромережах, які експлуатуються; - неправильна експлуатація електромереж.

Вказані фактори, як правило, є основними при з’ясуванні причин біди, яка вже, на жаль, сталася.

За даними МНС України, переважна більшість пожеж, що виникли на виробництві, в побуті, а це до 70 % від їх загальної кількості – наслідки саме таких факторів.

Невиконанням вимог проектної документації здебільшого «відзначаються» приватний сектор й комунальні заклади. Перші намагаються зекономити, другі не мають достатнього фінансування. Значна кількість приватних садиб, малих підприємств, шкіл, лікарень тощо не вважають за потрібне навіть звертатися до фахівців. Тому досить часто, якщо не завжди, всю роботу їм виконують так звані шабашники. Не заперечую, є серед них і фахівці. Тоді господарю чи організації пощастило. А коли роботи виконують так, як це наведено на фото 1, мабуть, коментарі будуть зайві.

Виконана без проектної документації електромережа стане мінним полем для тих, хто буде вимушений відновити її працездатність у випадку аварії. Таке ставлення господаря до проекту і монтажу, як правило, призводить до серйозних наслідків. Гірше і найімовірніше – це пожежа, краще, але теж не без втрат, – переробка всієї електромережі. «Скупий платить двічі!» – говорить народна мудрість. Причому, при пожежі не вдвічі, а у рази більше. Та про це, отримуючи миттєву вигоду, не думають.

Проектом може бути передбачено одне, а закуплено виконавцем інше: хто бачить ті дроти в стіні й у чому вони прокладені, хто зіставляє, яке комутаційне обладнання встановлено або чому його немає? Так, працює Державна комісія, яка приймає будівлю в експлуатацію, та, мабуть, у її складі, на жаль, недостатньо кваліфіковані фахівці.

Фото 2 зроблено автором на діючому об’єкті – у престижному ресторані в одному з обласних центрів. Впевнений, у приміщенні, де так виконано «електромонтаж», бували, і не один раз, і пожежні інспектори, і фахівці енергозбуту. Професіонал, людина відповідальна не допустить халтури і тоді замовнику, який економить, знову потрібно шукати тих, про кого я сказав вище.

Нині в нашій країні є значна кількість споруд, термін капітальних ремонтів яких вже давно минув. Здебільшого на цих спорудах електромережа виконана кабелями з алюмінієвими провідниками. Стверджувати, що в ті часи, коли проектувалися ці споруди, фахівці не знали про те, що з алюмінієвими кабелями виникнуть проблеми, навряд чи можна. Знали, але свідомо проектували, бо так було дешевше, а принцип «після нас хоч потоп» та гасло «дешеве доступне житло – кожній радянській сім’ї», було правилом. Можливо, проектанти робили відповідні приписи у проектах, хоча, судячи з того, що ми маємо зараз, або експлуатаційники не читали їх, а може і просто ігнорували.

Чим же такий небезпечний алюміній? Перше й основне: алюміній при затисканні клемами має здатність, яку називають холодним плющенням. Тобто, метал «тече». Друге, і основне, те, що алюміній утворює на своїй поверхні стійкі та досить міцні плівки з окислу. А ці сполуки мають значний електричний опір. І третє: алюмінієвий дріт, якій контактує з іншими металами: сталь, цинк, мідь – здатний утворювати гальванопари, результатом дії яких є виникнення корозійних плівок (п. 5 рисунка) між провідником та металом.

droti.jpg

Одна з пожеж, наслідки якої автор досліджував особисто, сталася саме з причини перехідного контакту. Тобто, значення опору цього контакту, при споживанні людьми у квартирі певного середнього значення струму, не викликало ніяких негативних наслідків. При цьому загальна потужність електричних приладів становила таке значення, що падіння електричної напруги на перехідному контакті, а це контакт глухо заземленої нейтралі, було незначним, і побутові електричні прилади працювали без зауважень. Та сталося так, що в побутовому холодильнику відмовило пускове реле, пускову котушку електродвигуна не було відключено після подачі на неї пускового струму.

А далі процес протікає досить динамічно і драматично. Значення струму, який споживає холодильник у режимі «пуск» при штатному режимі експлуатації, має значення у більш ніж п’ять разів за ті значення струму, які споживає холодильник після запуску електродвигуна холодильного агрегату. Час роботи холодильника в режимі «пуск» складає не більш ніж одну секунду. За такий короткий проміжок часу кабель, яким з’єднано холодильник з електромережею, а його переріз не більш ніж 0,75 мм2, не встигає навіть нагрітися. У даному випадку реле пускової обмотки електродвигуна не відключило подачу електричної напруги на пускову обмотку. Струм, який перевищував значення, допустимі для даного перерізу провідника кабелю, було перевищено у рази, а час становив не секунди, а хвилини. Це стає фатальним. Кабель при таких значеннях струму нагрівається до значень, при яких настав тепловий пробій ізоляції. Як наслідок, коротке замикання та загоряння ізоляції кабелю, яка, стікаючи краплями, що горять, поширює осередок пожежі.

Завдяки грамотним діям мешканців квартири пожежу вдалося локалізувати та загасити, як кажуть, у зародку.droti1.jpg

Та тепер задамо питання: чому не спрацювали запобіжні засоби захисту електромережі від очевидного перевищення максимального струму в електромережі? Звідки коротке замикання? Відповідь буде для багатьох, можливо, несподівана, та фахівці одразу скажуть: максимального струму, при якому повинні спрацювати запобіжні заходи, в цьому випадку не буде! Причина – той самий перехідний контакт з певним значенням електричного опору. За умови, що опір становить від 8 до 10 Ом. Значення електричного струму в електромережі живлення, яка захищена ввідним автоматичним вимикачем, не зможуть сягнути за 30 А. А саме з таким номіналом встановлений автоматичний вимикач максимального струму.

При дослідженні наслідків того, що сталося, мене зацікавив факт, чому при короткому замиканні у електромережі не спрацював автоматичний вимикач. Зробивши просту електричну схему, провів експеримент. Створив штучно коротке замикання. Мої думки знайшли підтвердження: справний автомат не спрацював, а струм у мережі був обмежений значенням до 22 А. Крок за кроком, виключаючи можливі несправності, вдалося з’ясовувати, чому так. На сходовому розподільчому щиті було виявлено те, що зображено на рисунку. Провідник «нульового» кабелю (п. 2 рисунка) був притиснутий за допомогою болта (п. 3) через шайбу (п. 4) до металоконструкції сходового розподільчого щита (п. 1). Відкрутивши болт і оглянувши з’єднання, побачив те, що в принципі й виникає, коли подібні контакти не перевіряються впродовж багатьох років експлуатації.

Судячи з того, у якому стані знаходилося з’єднання до цього контакту, фахівці, які відповідають за постачання електроенергії, не підходили до цього щита для проведення технологічного регламенту з обслуговування ще з моменту здачі будинку у експлуатацію, а це понад 15 років. На поверхні металевої шайби (п. 4) і на металевій конструкції розподільчої шафи (п. 1), на тих місцях, де вони контактували з алюмінієвим провідником, утворився щільний шар іржі (п. 5). Важко вказати точний номінал величини електричного опору в Омах, очевидне одне – він утворився з часом і міг, а можливо і став, десь у іншому подібному до описаного випадку місці причиною виникнення пожежі. Просто мешканцям цієї квартири пощастило, що вони були вдома, і, головне, знали, як діяти у подібних випадках. Проведення періодичного обслуговування розподільчих комутаційних пристроїв передбачено правилами експлуатації електромереж. Та халатність – інше слово підібрати важко – є домінуючою.

droti2.jpgЧитачеві, мабуть, буде цікаво, чим закінчилася ця подія. Шайбу було замінено, поверхню метала металоконструкції розподільчого щита зачищено наждачним папером і все зібрано знову. З’єднання вкрито шаром консистентної змазки.

Після цього за допомогою тієї ж схеми було штучно ініційоване коротке замикання, випробування пройшли успішно. Останній та важливий пункт – це експлуатація електромереж. Пожежні з настанням холодів постійно нагадують про те, щоб люди – споживачі електроенергії – правильно експлуатували електромережі. Перевантаження електромережі – головна причина пожеж! Справжньою бідою стають подовжувачі. Маючи розгалуження на підключення від двох і до шести споживачів, подовжувач цим самим стає небезпечним для тих, хто його неправильно застосовує.

Як неправильно? Пояснюється це просто. Людина бачить певну кількість комутаційних отворів і слушно вважає, що в кожний із них вона може підключити споживач електроенергії. Формально це так. Та розглянемо конкретний приклад. Холодно. Людина вмикає у розетку подовжувача обігрівачі, а кожен такий електричний пристрій має потужність мінімум 1,0 кВт. Якщо їх два, плюс настільна лампа 0,06 кВт, комп’ютер 0,5 кВт, та ще так сталося, що конче треба ввімкнути праску 1,5 кВт… Так от, мінімальна сума загальної потужності вже складає понад 4,0 кВт. Що це означає? Як правило, подовжувачі, які застосовують у побуті, розраховані на максимальну потужність не більше одного, максимум двох кіловат. Тобто, значення струму у провідниках кабелю, яким з’єднано комутаційний пристрій з вилкою, що подовжувач приєднує до розетки, становить не менш ніж 10,0 А. Як правило, це максимальне навантаження для побутової мережі та на побутові комутаційні пристрої.

Вмикаючи споживачі електроенергії і не контролюючи їх загальну потужність, ми самі створюємо небезпеку. Кабель подовжувача, комутаційний пристрій (розетка) не можуть витримати такі струмові навантаження. Результат відомий багатьом. Часто можна почути від домогосподарки здивоване: «Не розумію, чому в мене розетка гріється?» Та буває й гірше: саморобні нагрівальні пристрої з відкритими нагрівальними елементами, що випромінюють тепло. Потужність таких споживачів часто ніхто не розраховує, головне, щоб гріло.

Отже, неправильна експлуатація та погана якість побутових електроприладів – це, здебільшого, основна причина виникнення пожеж.

І наостанок, на мій погляд, серйозне зауваження. Люди, не експлуатуйте електроприлади, які вичерпали термін придатності, він записаний у паспорті. Міняйте на нові, та знову застерігаю: не купуйте те, що не має відповідних експлуатаційних і дозвільних документів – сертифікатів, паспортів, свідоцтв – вам їх повинен надати продавець.

Звертаюся також до пожежних інспекторів: ваша робота в більшості ставить за мету перевіряти спільно з фахівцями електропостачальних організацій терміни і, можливо, якість виконання робіт із періодичного технічного обслуговування електромереж. Впевнений: при правильній роботі кількість пожеж буде значно меншою.

Над цим варто задуматися… 


Тематика:  Охранно-пожарные системы
Автор:  F+S
Источник:  http://security-info.com.ua

Возврат к списку


Материалы по теме: