«Шар-1» – ваш надійний помічник у боротьбі з вогнем

18.04.2013

Альберт Коробочко,
президент ТОВ «Лаван Київ»

Сергій Міщенко,
начальник НДЦ № 2 УкрНДІПБ МНС України

Віталій Присяжнюк,
заступник начальника центру –
начальник відділу пожежно-технічного озброєння,
тактики і засобів пожежогасіння та рятувальних робіт НДЦ № 2 УкрНДІПБ МНС України

Олег Гладишев,
головний фахівець НДЦ № 2 УкрНДІПБ МНС України

lavan.jpgТОВ «Лаван Київ»
Тел./факс: (044) 296-16-50
www.shar-1.com.ua
e-mail: ira.lavan@ukr.net

Новітні технології пожежогасіння завжди знаходили своє впровадження та практичне застосування в системі протипожежного захисту об’єктів різного призначення. Ідеї, які ще донедавна здавались неймовірними, зараз реалізуються та з успіхом допомагають людям при виникненні надзвичайних ситуацій, зокрема, пожеж.

Так, фірмою SIAM SAFETY PREMIER CO., LTD (Таїланд) завдяки новітнім технологіям було розроблено та налагоджено серійне виробництво вогнегасного порошкового пристрою «ШАР-1», який використовується у більш як 50 розвинених країнах світу. У своїх будинках і спорудах його встановили такі відомі компанії, як Toyota, Mitsubishi Corp., Isuzu Motors Ltd., Coca-Cola, Nestle, Gorenje, Bridgestone, Matsushita, Hitachi, Toshiba, Sanyo, Japan Tobacco, Itochu Fuel Corp., Cosmo Oil Company Ltd та інші. Застосування такого пристрою в Україні було запропоновано ТОВ «ЛАВАН КИЇВ».

Відомо, що на розміри наслідків від пожеж (загибель і травмування людей, матеріальні збитки) впливає рівень досконалості системи протипожежного захисту і своєчасність її застосування. Невід’ємною складовою частиною системи протипожежного захисту об’єктів різного призначення є первинні засоби пожежогасіння, застосування яких дає змогу ліквідувати пожежу на початковій стадії її розвитку і, таким чином, уникнути людських жертв та значних матеріальних збитків.

Вогнегасний порошковий пристрій (далі – пристрій) «ШАР-1» – новинка на українському ринку. Зовні він являє собою кулю, в середині якої знаходиться вогнегасний порошок з піротехнічним зарядом (фото 1, 1-а). Відповідно до ГОСТ 27331, цей пристрій є первинним засобом пожежогасіння одноразового використання і призначений для гасіння пожеж (на початковій стадії їх розвитку) класу А (твердих речовин) та класу В (рідких речовин), а також для гасіння пожеж у побутових умовах і загорянь електроустаткування, що знаходиться під напругою електричного струму до 5000 В. Діапазон температур його експлуатації – від мінус 40° С до 85° С.

shar.jpg

Пристрій «ШАР-1» може використовуватися для протипожежного захисту промислових та сільськогосподарських об’єктів та споруд, квартир житлових будинків і будинків індивідуальної забудови, транспортних засобів, гаражів та автомайстерень. Він відноситься:

 • за конструктивним виконанням – до переносних, таких, що закидаються в осередок пожежі, та до підвісних засобів пожежогасіння, які кріпляться на кронштейні та знаходяться під час спрацювання у нерухомому стані;
 • за характером подавання вогнегасної речовини – до виробів одноразової імпульсної дії;
 • за принципом створення надлишкового тиску газу для витиснення вогнегасної речовини – до засобів пожежогасіння з піротехнічним елементом;
 • за видом вогнегасної речовини – до порошкових засобів пожежогасіння;
 • за способом подавання вогнегасної речовини – до засобів пожежогасіння з об’ємним подаванням вогнегасної речовини;
 • за виконанням корпусу – до виробів з корпусом, що руйнується.

Пристрій «ШАР-1» складається з пінопластового тонкостінного корпусу у вигляді кулі діаметром 147 мм, усередині якого містяться вогнегасний порошок, піротехнічний заряд та вогнепровідний шнур, кінець якого виведений на зовнішню частину корпусу пристрою. Корпус і зовнішній кінець вогнепровідного шнура герметично запаковані у гідрофобну плівкову оболонку, яка призначена для захисту пристрою від атмосферних впливів та для підвищення стійкості пристрою до механічних діянь.

Вогнегасною речовиною в ньому є вогнегасний порошок Furex 770, основний компонент якого являє собою фосфат моноамонію (91%) в тонкодисперсному стані (не менше 60% частинок мають розмір до 40 мкм).

Принцип спрацювання пристрою «ШАР-1» полягає в його самоактивації (приведенні до дії) під впливом полум’я (рис. 1). Під час руйнування плівкового покриття від впливу полум’я відбувається займання вогнепровідного шнура і передається імпульс піротехнічному заряду, підрив якого забезпечує подавання вогнегасного порошку рівномірно за всіма напрямками. Низька густина матеріалу корпусу пристрою повністю виключає утворення під час підривання травмонебезпечних осколків.

shar1.jpg

Ефект самоактивації дозволяє використовувати пристрій «ШАР-1» в якості засопокриття корпусу пристрою має нанесені типографським способом піктограми і правила застосування у вигляді інструкції.

При ручному застосуванні цього пристрою його потрібно покласти, закотити або закинути в осередок загоряння таким чином, щоб він опинився в контакті з полум’ям (рис. 2). Після цього спрацювання пристрою «ШАР-1» відбудеться автоматично.

shar2.jpg

При автоматичному застосуванні пристрою «ШАР-1» його слід розміщати поблизу потенціально небезпечних місць у спеціальному кронштейні (входить в комплект поставки) або вільно з таким розрахунком, щоб при можливому загорянні він опинився під впливом полум’я (рис. 3).

Нанесена на корпус пристрою «ШАР-1» стрілка повинна бути направлена вгору (рис. 4).

Відомо, що для легалізації використання такого пристрою необхідно провести його сертифікацію на підтвердження характеристик, які встановлені виробником. На теперішній час в Україні відсутня нормативна база, на підставі якої можливо було б провести випробування вище зазначеного пристрою. Завдяки Українському науково-дослідному інституту пожежної безпеки МНС України (далі – УкрНДІПБ МНС України) їх було проведено. На підставі проведених експериментальних досліджень на пожежно-випробувальному полігоні УкрНДІПБ МНС України, науковці інституту розробили Програму та методику проведення випробувань вогнегасного порошкового пристрою «ШАР-1», яку затвердили Державний департамент пожежної безпеки МНС України, Державний центр сертифікації МНС України та постачальник вищезазначеної продукції. Також розроблено технічний лист, паспорт та Рекомендації щодо використання пристрою «ШАР-1».

Відповідно до Програми та методики проведення випробувань, були проведені визначальні, а потім і сертифікаційні випробування за такими показниками якості: зовнішній вигляд (ідентифікація), габаритні розміри (діаметр корпусу), повна маса, стійкість до впливу транспортного трясіння, стійкість до падіння з висоти 2,5 м, теплохолодостійкість, вогнегасна здатність щодо гасіння пожежі класу А, вогнегасна здатність щодо гасіння пожежі класу В.

За результатами проведених визначальних випробувань встановлено та підтверджено технічні характеристики вогнегасного пристрою «ШАР-1», які наведено в таблиці 1.

shar3.jpg

Після цього на пожежно-випробувальному полігоні УкрНДІПБ МНС України було проведено сертифікаційні випробування, які підтвердили технічні характеристики, зазначені в таблиці 1. На підставі протоколу сертифікаційних випробувань Державний центр сертифікації МНС України видав ТОВ «ЛАВАН КИЇВ» сертифікат відповідності (від 14 вересня 2010 року, серія ДІ, № 596517, зареєстровано в Реєстрі за № UA1.016.0111569-10).

Необхідно зазначити, що вогнегасний пристрій «ШАР-1» дуже простий у застосуванні, навіть непідготовлені люди можуть легко його застосувати при виникненні пожежі. Основною перевагою цього пристрою над переносними вогнегасниками є можливість його використання в автоматичному режимі без участі людини.

При автоматичному використанні пристрою необхідно його розміщувати поблизу потенційно небезпечних місць, до яких можна віднести:

 • розподільчі щити, розетки, вимикачі та інші пристрої електрообладнання;
 • місця зберігання легкозаймистих та горючих речовин, що використовуються в побуті (фарби, лаки, розчинники, масла тощо);
 • каміни та печі, в тому числі ніші у перекриттях і покрівлях, а також димові стояки у горищних приміщеннях;
 • місця проведення вогневих і зварювальних робіт;
 • кухні;
 • шафи для побутового газобалонного обладнання;
 • гаражі;
 • вагони потягів;
 • багажники автомобілів.

Пристрій «ШАР-1» не потребує особливого догляду. Під час його експлуатації необхідно забезпечити його захист від механічних пошкоджень, дії сонячних променів, опалювальних і нагрівальних приладів, вологи, а також хімічно агресивних речовин (середовищ). Цей пристрій не потребує технічного обслуговування.

Враховуючи вищезазначену інформацію, можна зробити ряд позитивних висновків щодо пристрою «ШАР-1», а саме:

 • заслуговує на увагу як новітня технологія пожежогасіння;
 • має 100 % гарантію спрацювання;
 • простий при застосуванні;
 • може використовуватись як для локального, так і об’ємного пожежогасіння;
 • не потребує технічного обслуговування;
 • призначений термін служби – не менше 5 років. 


Тематика:  Охранно-пожарные системы
Автор:  F+S
Источник:  http://security-info.com.ua

Возврат к списку


Материалы по теме:Ремонт тнвд моторпал
Устройство и ремонт автомобиля. Журнал о ремонте и дизайне
zetorus.ru