Ліцензійний пасьянс на круглому столі

06.05.2011

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обмеження державного регулювання господарської діяльності» та з метою подальшого спрощення ведення бізнесу, за ініціативи МНС України у 2010 році було внесено певні зміни до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та розроблено проект Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з надання послуг та виконання робіт протипожежного призначення. Із цим проектом можна було ознайомитись на сайті МНС. За цей період кожний зацікавлений у вдосконаленні Ліцензійних умов мав змогу особисто направити свої пропозиції до відділу ліцензування Державного департаменту пожежної безпеки, або до Українського союзу пожежної та техногенної безпеки (УСПТБ), який спільно з Держпожбезпеки опрацьовував зміни до цього документу.

Наступним етапом демократичного впровадження Ліцензійних умов став круглий стіл, який мав за мету підвести риску під громадське обговорення документу.

Фото 1 Круглий стіл, - ліцензійні умові.jpgОтже, круглий стіл з обговорення змін до Ліцензійних умов відбувся 24 березня в конференц-залі Державної інспекції техногенної безпеки України (нова назва Держпожбезпеки). У заході взяли участь голова Державної інспекції техногенної безпеки України Ернест Улинець, перший заступник голови Держінспекції Іван Кріса, заступник голови Держінспекції Ігор Гасек, тво директора Державного департаменту пожежної безпеки МНС України Михайло Байтала, президент-голова правління УСПТБ Борис Платкевич, заступник директора Департаменту ліцензування Держпідприємництва Олена Речкина, керівники профільних громадських організацій, провідні фахівці галузевих компаній та підприємств.

Потрібно нагадати, що наказом МНС від 09.07.2010 № 535 внесено зміни до Ліцензійних умов, якими скорочено види робіт і значно спрощено вимоги до суб’єктів господарювання, які виконують роботи з високим ступенем ризику щодо пожежної безпеки, а також запроваджено безстроковіФото 2 Круглий стіл, - ліцензійні умові.jpg ліцензії.

Проектом нових Ліцензійних умов пропонується спрощення порядку отримання ліцензії (відміняється надання копій технічних умов, технологічних процесів, регламентів, а також сертифікат на систему управління якістю – ISO-9001-2008).

Ліцензіат не подає до органу ліцензування пакет документів, що підтверджують його спроможність забезпечити виконання Ліцензійних умов, при цьому органом ліцензування не перевіряється достовірність наданих документів. Впроваджується декларативний метод отримання ліцензії, за котрим суб’єкт господарювання особисто або через уповноважений ним орган чи особу звертається до органу ліцензування із заявою про видачу ліцензії. До заяви разом із випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців додається лише декларація.

Порядком контролю спрощено механізм перевірок ліцензіатів, яким передбачено, що у разі наявності у суб’єкта господарювання системи контролю якості ISO-2001 під час перевірки дотримання Ліцензійних умов перевіряється лише вибірково якість виконаних робіт.

Тобто, відтепер умова мати сертифікат якості є не обов’язковою, а рекомендованою. Проте, при його наявності перевірки здійснюватимуться по спрощеній системі.

За словами голови Державної інспекції техногенної безпеки України Ернеста Улинця, круглий стіл має за мету почути думки теоретиків і практиків пожежної справи, якими є підприємці, що працюють в цій галузі, щоб знайти консенсус у подальшому русі вперед.

Іван Кріса нагадав, що за згаданим вище Законом України, замість двох видів господарської діяльності протипожежного призначення прийнято один, який має назву «надання послуг і виконання робіт протипожежного призначення». Також він зауважив, запропонований проектом Ліцензійних умов декларативний принцип подання документів для отримання ліцензії впроваджується, але не по всім видам робіт. За його словами, це близько 20% видів робіт, де запроваджуватиметься декларативний принцип отримання ліцензій. Зокрема, це таки види робіт, як монтаж, перевірка (огляд) пристроїв блискавко захисту; монтаж вогнеперешкоджальних пристроїв (воріт, дверей, вікон, люків, завіс (екранів), клапанів з нормованою межею вогнестійкості; мурування, ремонт, очищення і обстеження (перевірка) печей, камінів, димоходів (димарів, димових каналів).

За словами Івана Якимовича, нині суттєво скорочено види робіт на які необхідно було отримати ліцензію. Якщо у 1995 році було задекларовано 69 видів робіт, то на сьогоднішній день це лише 17.

Начальник відділу ліцензування Держпожбезпеки Вячеслав Євстіфєєв довів до відома учасників обговорень, що завдяки механізму ліцензування послуги протипожежного призначення, що надаються, стали більш якісними, підвищився професійний рівень фахівців працюючих в цій галузі, а це, в свою чергу, дало змогу значно покращити вітчизняне виробництво протипожежного обладнання яке досить успішно працює на ринку.

Він навів статистику успішного спрацювання пожежної автоматики за 10 років (див. рис. 1). Якщо в 2000 році успішних спрацювань пожежної автоматики під час пожежі було 56%, то сьогодні цей показник піднявся майже на 40% і склав у 2010 році 94,4%. Прогрес, як то кажуть, відчутний.

Рис.1 Круглий стіл, - ліцензійні умові.jpgРис. 2 Круглий стіл, - ліцензійні умовіjpgРис.3 Круглий стіл, - ліцензійні умові.jpg.jpg

В’ячеслав Валентинович у своєму виступі коротко зупинився по суті нової редакції Ліцензійних умов. За його словами, окрім скорочення переліку документів для отримання ліцензії, в проекті нормативно-правового акту дещо змінилася термінологія, але не суттєво, введено нові терміни щодо пожежного спостерігання і виробів протипожежного призначення.

Щодо наявності на підприємстві у ліцензіата системи контролю якості ISO-2001 на добровільних засадах. Якщо ліцензіат добровільно запроваджує систему контролю якості ISO-2001, тоді значно скорочується процедура перевірки додержання ним ліцензійних умов. Тобто в цьому випадку ліцензіат лише надає на перевірку об’єкти, де виконувалися роботи, і якщо претензій до якості робіт нема, то решта питань не перевіряється.

Основні нюанси щодо змін у Ліцензійних умовах наочно можна побачити на рис. 2, 3.

Щодо кількості діючих ліцензій полковник Євстіфєєв пояснив, чому трохи знизився цей показник у минулому році у порівнянні з позаминулим. (див. рис.2). Це пов’язано, за його словами, з кризовими явищами, які сьогодні торкнулися майже кожного, тому деякі підприємці, на жаль відмовляються від виконання робіт протипожежного призначення і послуг.

Слайд Круглий стіл, - ліцензійні умові.jpg.jpgБорис Платкевич від імені членів УСПТБ заявив про всебічну підтримку проекту Ліцензійних умов, адже Союз брав безпосередню участь в процесі їх спільного вдосконалення. За його словами, це правильно, що система контролю якості ISO-2001 має бути добровільною. Разом з тим Борис Станіславович запропонував розробити й заходи стимулювання підприємців, щоб вони хотіли впровадити таку систему на своєму підприємстві. Наприклад, якщо підприємство впровадило у себе систему контролю якості ISO-2001, то перевірку такого підприємства здійснювати лише раз на 5 років. А щоб така система контролю якості була не декларативна, тобто не взята десь у когось зі сторони, чи куплена, Борис Платкевич запропонував спільно з ліцензійним відділом опрацювати таке питання і визначити компанії, що мають технічних експертів з питань пожежної безпеки. Створити з їхньої допомоги спільну структуру, фахівці якої брали участь у таких перевірках. Це сприяло би тому, щоб ISO-2001 було добровільним і спонукало підприємців впровадити її у себе на підприємстві.

Заступник директора Департаменту ліцензування Держпідприємництва Олена Речкина розповіла присутнім, що в Кабінеті міністрів України знаходиться проект Постанови, яка певним чином вже запроваджує декларативний принцип для всіх видів діяльності. Мається на увазі те, що для отримання ліцензії певні документи замінюються відомостями. А Ліцензійні умови – це ще один крок до спрощення цього процесу, до більш демократичних відносин при наданні адміністративних послуг.

При обговорені Ліцензійних умов з боку представників бізнесу лунали застереження, що підходи до всякого роду змін повинні бути продуманими, щоб «виплескуючи воду не виплеснути й дитину». Для деяких було незрозумілим, чому ліцензія видається на довічне користування, як «Почесна грамота». Це призводить до розхолодження ліцензіата і аж ніяк не стимулює його покращувати стиль своєї роботи, якість надання послуг тощо. Були й заклики, щоб в цих умовах нічого кардинально не змінювати. Учасники обговорень також закликали створити такі умови, які б захистили їх від свавілля ринку, від недобросовісної конкуренції. Адже є дуже багато фірм, які сьогодні працюють на ринку стихійно, не керуючись ніякими документами. Тому не можна відпускати на ринок вільно і безконтрольно такі «компанії» і полегшувати їм існування, спрощуючи контроль за якістю результатів їхньої діяльності.

Стосовно технічного обслуговування щодо якого суб’єкт господарювання повинен розробити технічну документацію з технічного обслуговування, на думку одного з учасників обговорення, це є не зовсім коректним, краще було б залишити стару редакцію і конкретно написати: «…для кожної системи розробити регламент технічного обслуговування» тому, що експлуатаційна документація поставляється замовнику до моменту монтування і розробляється монтажною організацією, вона й повинна представити всю потрібну експлуатаційну документацію. І вже в цій документації відображається, у тому числі, і питання технічного обслуговування.

В цілому зміни до Ліцензійних умов було підтримано більшістю присутніх представників суб’єктів господарювання, адже їх прийняття дозволить підвищити рівень пожежної безпеки об’єктів різних форм власності і сприятиме створенню умов для захисту людей, навколишнього природного середовища, зменшенню втрат матеріальних цінностей від пожеж, а також створення сприятливих умов розвитку бізнесу в Україні.

Автор:  Підготував Костянтин Бекещенко, F+S

Возврат к спискуОгнезащита крыши абакан
огнезащита крыши абакан
audit-01.com