Чи безпечно використовувати композитні панелі?

13.12.2013

mns_gallery.jpgОстаннім часом досить великого поширення як в Україні, так і зокрема на території Донецької області набули оздоблювальні композитні матеріали, що в практиці будівельників мають достатньо умовну назву «алюкобонд» (хоча більшість матеріалів до торгівельної марки «Alucobond» жодного відношення не мають). В подальшому в цій статті подібні матеріали будемо іменувати «алюмінієві композитні панелі» (АКП) – від збірного англійського терміну Aluminium Composite Panels (ACP).   Дмитро Костямін.jpg    Дмитро Костямін
Начальник Головного управління
Держтехногенбезпеки
у Донецькій області,
полковник служби цивільного захисту
    
                  

Дмитро Костямін Начальник Головного управління Держтехногенбезпеки у Донецькій області, полковник служби цивільного захисту

Отже, які основні переваги даних будівельних матеріалів? Як свідчить практика використання АКП як в Україні, так і за кордоном це: 

  • довговічність лакофарбового покриття (нормується термін служби протягом не менше 50 років);
  • практично необмежений вибір кольорів; 
  • ілюзія повноцінного металевого оздоблення;
  • надійний захист фасадів від перегріву;
  • невелика власна вага;
  • зручність монтажу.

Разом із тим, використання АКП для оздоблення фасадів несе в собі потенційну загрозу розповсюдження пожежі в разі її виникнення по великій площі, що обумовлено конструкцією таких матеріалів. АКП, як це витікає з назви, є багатошаровим матеріалом, що складається з двох алюмінієвих стінок товщиною до 0,5 мм, між якими запресований полімерний матеріал товщиною від 2 мм до 5 мм. Під час пожежі під дією вогню займається шар полімерного матеріалу, після чого відбувається неконтрольоване поширення вогню саме по полімерному шару. Як приклади можна навести пожежі, що сталися протягом останніх років в Донецькій області, а саме:

- 7 серпня 2010 року – розважальний центр «Шоколад-проект», м. Макіївка, Гірницький район, вул. Донецьке шосе, 85, де внаслідок займання сміття, що було складене біля тильної стіни та своєчасно не вивезене, пожежа по зовнішній поверхні стіни, оздобленій АКП, розповсюдилась у внутрішні приміщення;

- 24 травня 2011 року – будівля ТОВ «Федан», м. Донецьк, Ленінський район, пр. Ленінський, 4-а, де внаслідок порушення правил пожежної безпеки при виконанні вогневих робіт (наплавлення руберойду на покрівлю козирка) пожежа розповсюдилась на головний фасад, оздоблений АКП, отруєння продуктами горіння отримали 4 особи;

- 8 липня 2011 року – торгівельний центр «Рандеву», м. Макіївка, Центрально-Міський район, б. Горбачова, 32, де внаслідок короткого замикання, що сталося через порушення правил пожежної безпеки при монтажі повітряної лінії електропостачання, практично повністю вигоріла обшивка будівлі, виконана з АКП.

shokolad_prodject.jpgНаведені випадки характерні не лише для Донецької області та України. Найбільш показовими з цього боку стали пожежі в будівлі «Транспорт Тауер» (м. Астана, Казахстан, травень 2006 року), бізнес-центрі «Дукат-Плейс III» (м. Москва, РФ, квітень 2007 року), адміністративножитловому комплексі «Атлантіс-2» (м. Владивосток, РФ, липень 2007), житловому комплексі «Амурські зорі» (м. Хабаровськ, РФ, вересень 2010 року).fedan.jpg

Чому ж такі пожежонебезпечні матеріали дозволяється використовувати в будівництві? Відповідь на це питання водночас і проста і складна. Під час проведення контрольних випробувань залишків оздоблювальних матеріалів за ДСТУ Б В.2.7-19-95 (ГОСТ 30244-94) «Матеріали будівельні. Методи випробування на горючість», що пропонують ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» були отримані наступні результати:

  • для матеріалу, яким була оздоблена будівля ТОВ «Федан», м. Донецьк, Ленінський район, пр. Ленінський, 4-а (див. табл. 1);
  • для матеріалу, яким був оздоблений торгівельний центр «Рандеву», м. Макіївка, Центрально-Міський район, б. Горбачова, 32 (див. табл. 2).

Табл. 1

Маса до випробування, гМаса після випробування, гПошкодження за масою, гДовжина пошкодж. частини, смТемпература димових газів, ° С Тривалість самостійного горіння, сек

Середнє
арифметичне

          939         934

           5

      11,3          82           -

zrazok_1.jpg

Табл. 2

Маса до випробування, гМаса після випробування, гПошкодження за масою, гДовжина пошкодж. частини, смТемпература димових газів, ° С Тривалість самостійного горіння, сек

Середнє
арифметичне

         833        826

            7

        12            82            -

zrazok_2.jpg

Під час випробувань обох матеріалів крапель розплаву, що горять, не утворювалось.

Таким чином, під час контрольних випробувань були в цілому підтверджені відомості, що містились в документації (протоколах випробувань), що була надана на уживані матеріали, а саме – віднесення матеріалів до групи горючості Г1 (низької горючості). Згідно діючого ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва», дані матеріали дозволяється використовувати для зовнішнього оздоблення фасадів будинків ІІ та ІІІ ступенів вогнестійкості.

pozgezga_randevu.jpgВодночас, методика ДСТУ Б В.2.719-95 (ГОСТ 30244-94) «Матеріали будівельні. Методи випробування на горючість» передбачає дію вогню лише на зовнішню поверхню матеріалу, що піддається випробуванню (тобто лише на шар алюмінію), при цьому відстань від точки прикладення полум’я газового пальника до незахищеного алюмінієм торця зразку становить 40±2 мм. Таким чином, під час випробування полум’я газового пальника не може безпосередньо діяти на полімерний (заповнюючий) шар композитного матеріалу, що не дозволяє моделювати реальні умови пожежі.

Слід зазначити, що позначення ГОСТ 30244-94 в ДСТУ Б В.2.7-19-95 (ГОСТ 30244-94) «Матеріали будівельні. Методи випробування на горючість» вказує на уживаність даного методу в усьому СНД, чим і обумовлений дозвіл на використання АКП в оздобленні стін будівель, приклади пожеж в яких були наведені вище.

Таким чином, можна дійти висновку, що методика ДСТУ Б В.2.719-95 (ГОСТ 30244-94) «Матеріали будівельні. Методи випробування на горючість» не дозволяє повною мірою визначити пожежонебезпечні властивості АКП. З такого становища є декілька виходів:

1. Повна заборона використання АКП при зовнішньому оздобленні фасадів, як це було зроблено на законодавчому рівні в Казахстані в 2009 році – така заборона була пов’язана не лише із незадовільними характеристиками АКП виробництва КНР, що застосовувались на 100% об’єктів (в Казахстані відсутнє власне виробництво АКП), але й з рішенням про підтримку казахстанських виробників керамічної плитки та мармурових виробів.

2. Використання лише тих АКП, що успішно пройшли випробування в якості складової частини навісних фасадних систем за ДСТУ Б В.1.1-4-98 «Захист від пожежі. Будівельні конструкції. Методи випробування на вогнестійкість. Загальні вимоги». Дане рішення, але з посиланням на російський ГОСТ 31251-2003 «Конструкции строительные. Методы определения пожарной опасности. Стены наружные с внешней стороны», було рекомендовано на спільній нараді представників ВНДІПО, УДПН МНС Росії по Москві, ЦНДІБК ім. В.А. Кучеренка, інших наглядових та будівельних організацій та провідних виробників АКП в Росії після пожежі у бізнес-центрі «Дукат-Плейс III». Виконання такої рекомендації, на наш погляд, призведе до значного здорожчання та сповільнення темпів будівництва, оскільки потрібно буде виконувати окреме випробування вогнестійкості конструкцій для майже кожного окремого об’єкту будівництва.

3. Уживаність для визначення показників пожежної небезпеки АКП в якості методу визначення групи горючості за ГОСТ 12.1.044-89 «ССБТ. Пожаровзрывоопасность веществ и материалов. Номенклатура показателей и методы их определения», що дозволяє моделювати умови реальної пожежі – зразок матеріалу вноситься торцем до полум’я газового пальника. Це дозволить без великих додаткових витрат визначити чи може даний конкретний матеріал використовуватись на даному об’єкті. Для виконання цієї рекомендації потрібно лише внести зміну до ДБН В.1.1-7-2002 «Захист від пожежі. Пожежна безпека об’єктів будівництва» в частині використання вимог вищезазначеного документу для визначення групи горючості не лише технологічних матеріалів та речовин, що використовуються в будівництві, але й для визначення групи горючості будівельних матеріалів в якості додаткового показника.


Тематика:  Пожарная безопасность
Автор:  f+s
Источник:  http://security-info.com.ua/

Возврат к списку


Материалы по теме:Ремонт под ключ
Cделать ремонт своими руками. Читай на сайте
dom7.com.ua
Заказ междугороднего автобуса в Новосибирске
Форма заказа, условия доставки. Заказ авиабилетов на
kt-bus.ru